Masová výroba způsobila, že spíše než na kvalitu se dbá na kvantitu vyráběného oblečení. Trička skoro až průsvitná nebo plná žmolků, která po pár vypráních naprosto mění své vlastnosti a tvar. Kdo z nás si přeje, aby naše milované tričko skončilo po pár vypráních v odpadcích?
Obecně se traduje, že kvalita oblečení je zaručena především značkou. Opravdovou kvalitu trička ovlivňuje ale více faktorů. Gramáž je jedním ze základních znaků kvalitního bavlněného trička, nicméně jsou tu i další důležité faktory, které pak jdou s gramáží ruku v ruce, jako je kvalita provedení a šití.

Co znamená gramáž materiálu

Označení gramáže vychází z hmotnosti textilie na určitou plošnou jednotku. Jedná se nejčastěji o hmotnost textilu přepočtenou na 1 metr čtverečný. Pokud výrobce uvádí gramáž triček 180 g/m2 znamená to, že bavlněná tkanina o stranách 1x1 m má hmotnost 180 gramů.

Kvalitní tričko podle gramáže?

 • Gramáž pod 140 g/m2
  Čím nižší gramáž trička, tím je tričko průsvitnější, či se snadno proděraví a prodře. Výrobci takových triček se snaží o co nejlevnější výrobu v co největším množství. Takový výrobce si příliš neláme hlavu ani nad kvalitou švů. Trička jsou pak v lepším případě levná a velmi nekvalitní, v horším případě pak zbytečně předražená….
 • Gramáž nad 220 g/m2
  Tričko s vyšší gramáží ještě nezaručuje automaticky kvalitu. Látka je sice pevná a bytelná, ale více se v něm zapotíte. Pro praktické nošení a na sport je takové tričko nepraktické. Trička s vyšší gramáží dokážou lépe skrýt drobné nedostatky postavy.
 • Gramáž nad 320 g/m2
  Velmi vysoká gramáž, která zahřeje a používá se na výrobu mikin.
 • Ideální gramáž
  U bavlněných triček se ideální gramáž pohybuje někde kolem hodnot 160-200 g/m2. Takové tričko je pak zároveň dostatečně odolné a prodyšné. Nezpotíte se v něm a je příjemné pro každodenní nošení.

Trička s vyšší gramáží lépe drží tvar a déle vydrží. Výrobce takových triček zaručuje většinou i kvalitu provedení a šití.

Ukazatelé kvality triček:

Gramáž Ideální 160-200 g/m2
Kvalita šití Kvalitní provedení
Způsob výroby Preferování kvality před kvantitou
Kvalita střihu Přizpůsobení tvaru střihu podle postavy
Složení materiálu Bavlna a případné příměsi

Při výběru trička nesledujte jen značku, ale zaměřte se i na gramáž. Budete tak mít jistotu, že si vyberete jen kousek, který vám dlouho vydrží v perfektním stavu.

Gramáž můžete vybírat i podle ročního období, na léto sáhněte po tričku s nižší gramáží, v zimě můžete vsadit i na trička s gramáží 180 g/m2 a více.

Jak jste se mohli dočíst v minulém článku, firma Adler si zakládá především na kvalitě a dbá na optimální gramáž svých triček.